Live Love Laugh Learn … Create the possibilities

Teachers! Save time and money with readilearn K–2 teaching resources – Readilearn

readilearn K-2 teaching resources now available individually

Teachers! Save time and money with readilearn K–2 teaching resources

readilearn teaching resources for the first three years of school save teachers time and money with lessons ready to teach. More than just worksheets to keep kids busy, readilearn lessons and activities are designed to progress children’s learning.

Now available to purchase individually

Over the past few weeks, we have been working to make it easier for you to access readilearn teaching resources.  All readilearn resources are now priced for individual purchase, many with a $0.00 price tag. While a subscription is still the best value for money, being able to purchase resources individually means you can purchase what you want when you want to use it.

Resources across the curriculum

Resources are available across curriculum areas and include lessons in character development such as confidence and friendship skills. Many integrate learning from different subjects. Child-focused, engaging and connecting with experiences familiar to children, the resources develop language and thinking skills alongside learning in other subject areas.

Easy to use

Browse through the resources. When you see a lesson that’s just right for you and your class, add it to the cart and continue shopping or proceed to the checkout. Complete your details and, as a registered user, a record of your purchases will always be available on your accounts page.

 

Continue reading: Teachers! Save time and money with readilearn K–2 teaching resources – Readilearn

Comments

2 responses to “Teachers! Save time and money with readilearn K–2 teaching resources – Readilearn”

    1. Norah Avatar

      Thanks so much, Jacqui. 🙂

      Like

I appreciate your feedback. Please share your thoughts.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.